ورود به سیستم برای دانشجویان  والدین  ورود به سیستم برای    ورود به سیستم برای کارکنان   راهنمای سیستم ورود به سیستم
فرم های دانشجویی قوانین و آئین نامه ها مرکز مشاوره و بهداشت شورای موارد خاص اداره رفاه اداره خوابگاه ها امور دانشجویی  
توصيه هاي بهداشتي در فصل گرما
 

توصيه هاي بهداشتي در فصل گرما

متخصصان سلامت و بهداشت عمومي همواره تاکيد دارند که با توجه به ناراحتي‌هاي شايع در اين فصل، تغيير در رژيم غذايي و رعايت برخي از نکات بهداشتي براي حفظ سلامت بدن ضروري است.

در مقاله جديدي که در سايت تخصصي «هلت مي آپ» منتشر شده، اين متخصصان به معرفي مفيدترين نکات و مهمترين توصيه‌هاي بهداشتي مخصوص اين فصل پرداخته‌اند که به شرح زير است:

1-     گرمازدگي يکي از مشکلات شايع در فصل تابستان است. در اين حالت بدن حرارت زيادي از محيط جذب مي‌کند و قادر به دفع اين گرماي اضافي نيست. گرمازدگي، يک وضعيت خطرناک جسمي است که بايد فورا برطرف شود. براي اين منظور مهمترين اقدام، پايين آوردن سريع دماي بدن است. براي خنک کردن بدن مي‌توانيد روي پوست، بسته‌هاي يخ قرار دهيد يا دوش آب سرد بگيريد. همچنين پوشيدن لباس‌هاي آزاد و رنگ روشن،‌ نوشيدن آب زياد و خودداري از جنب و جوش و تحرک خيلي زياد در اين فصل براي پيشگيري از گرمازدگي توصيه مي‌شود.

2-     يکي‌ديگر از مشکلات جدي شايع در اين فصل، بروز دردها و اسپاسم‌هاي عضلاني است که عمدتا در ناحيه شکم، بازوها و پاها رخ مي‌دهد. اسپاسم‌ها معمولا همراه با فعاليت بدني شديد، بروز مي‌کنند. استراحت کردن در جاي خنک، نوشيدن آب ميوه تازه و نوشيدني‌هاي حاوي املاح معدني مانند شربت آبليمو از بروز اسپاسم جلوگيري مي‌کند. زماني که دچار اين حالت مي‌شويد همچنين بايد از ادامه فعاليت بدني سنگين پرهيز کنيد چون منجر به گرمازدگي شديد مي‌شود.

3-     کم‌آبي شديد و از دست رفتن آب بدن نيز يکي ديگر از مشکلات شايع در فصل تابستان است. در اين وضعيت دهان، چشم‌ها و پوست بدن خشک شده، تعريق متوقف مي‌شود و مشکلاتي چون اسپاسم‌هاي عضلاني، حالت تهوع و سرگيجه بروز مي‌کند. براي پيشگيري از اين حالت که ادامه آن، خطر جدي به همراه دارد بايد آب زياد بنوشيد تا آب از دست رفته بدن تامين شود. همچنين لباس روشن به تن کنيد و از مصرف نوشيدني‌هاي حاوي الکتروليت‌ها و املاح معدني غافل نشويد.

4-     يکي‌ديگر از اختلالات شايع فصل گرما بروز نوعي اختلال پوستي موسوم به آکنه روزاسه است. در اين حالت، پوست در تماس با نور مستقيم خورشيد و گرماي شديد هوا به تدريج قرمز و ملتهب مي‌شود. علت قرمزي پوست، گشاد شدن عروق زيرپوستي بر اثر تماس با گرماي زياد است. براي پيشگيري از اين مشکل از تماس طولاني مدت با نور خورشيد پرهيز کنيد و هميشه از ضدآفتاب مرغوب با SPF 30 استفاده نماييد

5-       آفتاب‌سوختگي نيز يکي از ناراحتي‌هاي شايع پوستي در فصل تابستان است. تشعشعات فرابنفش خورشيدي موجب آسيب‌ديدگي و به اصطلاح سوختگي پوست مي‌شود و علت آن قرار گرفتن طولاني مدت در برابر تابش مستقيم خورشيد است. از علائم مهم آفتاب‌سوختگي، تغيير رنگ و تيره شدن پوست است. براي پيشگيري از آفتاب‌سوختگي توصيه مي‌شود که در روزهاي خيلي گرم و آفتابي بويژه از ساعت 10 صبح تا چهار بعدازظهر که اوج تابش خورشيد است در فضاي سرپوشيده بمانيد. همچنين براي درمان آفتاب‌سوختگي مي‌توانيد آب شش عدد خيار پوست کنده را با دو فنجان پودر شير و دو قاشق سوپ‌خوري گل خشک شده گياه «اسطوخودوس» مخلوط کرده و اين ترکيب را به صورت يک خمير شفابخش مستقيما روي نواحي از پوست که دچار سوختگي شده بماليد. همچنين ترکيب اين خمير طبيعي با مقداري آب ولرم مي‌تواند به تسکين و نرمي پوست کمک کند.

6-     تعريق و افزايش رطوبت پاها در داخل کفش که در اين فصل بيشتر مي‌شود نيز مي‌تواند موجب بروز عفونت‌هاي پوستي در پاها شود. اگر به اين عارضه مبتلا شديد، مي‌توانيد از پودرها و کرم‌هاي آنتي باکتريال موجود در بازار براي درمان استفاده نماييد. اگر مشکل شما جدي‌تر شد حتما به متخصص پوست مراجعه کنيد.

7-     مشکل شوره سر نيز در فصل تابستان تشديد مي‌شود که علت آن گرما و تعريق زياد است. شوره سر مي‌تواند موجب ريزش مو شود و يک مشکل پوستي جدي است. در اين مورد مصرف مواد غذايي خنک و آبکي مانند ماست، آب هندوانه و توت‌ها بسيار مفيد خواهد بود. اين خوردني‌ها کالري کمي دارند و براي هضم آنها، انرژي کمتري مورد نياز است. همچنين مصرف مواد غذايي حاوي املاح معدني در اين فصل بسيار توصيه مي‌شود که شامل انواع مواد غذايي نظير ميوه‌ها، سبزيجات، شير و غلات مي‌شوند.

8-     علاوه بر اين‌ها مصرف مواد غذايي و نوشيدني‌هاي خيلي سرد در اين فصل توصيه نمي‌شود چون بدن براي متعادل ساختن دماي خود بايد خيلي بيشتر فعاليت کند و اين وضعيت به جسم آسيب مي‌زند.

9-     در پايان نيز تاکيد مي‌شود که حتما در تابستان از موادغذايي استفاده کنيد که به روش بهداشتي تهيه شده‌اند چون بسياري از باکتري‌ها و ويروس‌هاي خطرناک در اين فصل رشد مي‌کنند و از طريق آب و غذاي آلوده به بدن وارد مي‌شوند و اغلب عامل بروز بيماري‌هاي خطرناکي هستند.

 

 
 
آخرین به روزرسانی صفحه : ۱۳۹۶/۲/۲۳
 
 
 
 


 

مهمترین پیوندها